Dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej to jedna z najpopularniejszych form wsparcia oferowanych przez powiatowe urzędy pracy. Przyszły przedsiębiorca może otrzymać na start nawet 33 tys. złotych. Musi jednak spełnić określone warunki. Opisujemy jakie i jak zasady przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej zmieniły się w czasie pandemii.
O tym, że powiatowe urzędy pracy mogą przyznać bezrobotnym wsparcie w postaci jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej stanowi art. 46 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czytamy w nim m.in., że starosta z Funduszu Pracy może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanych z podjęciem tej działalności, w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia.
Przeciętne wynagrodzenie w II kwartale 2021 r. wyniosło 5 504,52 zł. 6-krotność tej kwoty to 33 027,12 zł. Warto dodać, że jest to kwota maksymalna, którą urząd pracy może przyznać.
Kto i kiedy może ubiegać się o wsparcie?
O dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej mogą ubiegać się:
- bezrobotny (zarejestrowany w powiatowym urzędzie pracy),
- absolwent CIS,
- absolwent KIS,
- niepozostający w zatrudnieniu lub niewykonujący innej pracy zarobkowej opiekun osoby niepełnosprawnej.
Ważne, żeby wniosek o dofinansowanie złożyć w momencie, w którym właściwy powiatowy urząd pracy dysponuje środkami na tę formę wsparcia, a więc w trakcie trwania naboru. Urzędy pracy ogłaszają nabory na swoich stronach i w siedzibach. Można też skontaktować się z urzędem i zapytać o planowany lub trwający nabór.
Wnioski i zasady przyznawania jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej mogą różnić się w zależności od urzędu, a nawet poszczególnego naboru. Tak więc, przystępując do wypełnienia wniosku należy zapoznać się z zasadami, które urząd zamieszcza ogłaszając nabór. Każdy powiatowy urząd pracy może posiadać również swój wewnętrzny regulamin przyznawania jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej, który razem z ustawą i rozporządzeniami tworzą ogół przepisów udzielania wsparcia.
W czasie pandemii
Na mocy rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 18 stycznia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej wprowadzono pewne ułatwienia w zakresie aktywizacji bezrobotnych, w tym przyznawania dotacji na podjęcie działalności gospodarczej. Jednym z nich jest zniesienie warunku nieprowadzenia działalności gospodarczej przez ostatnie 12 miesięcy dla ubiegających się środki na podjęcie działalności gospodarczej, jeżeli zakończenie dotychczas wykonywanej działalności nastąpiło w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, w związku z wystąpieniem tego stanu, a przedmiot planowanej działalności gospodarczej jest inny od działalności zakończonej.
Kolejnym ułatwieniem jest możliwość w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, oraz w okresie 30 dni po ich odwołaniu zawieszenia działalności gospodarczej lub podjęcia zatrudnienia w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej. Wcześniej, przedsiębiorca, któremu przyznano środki z urzędu pracy na podjęcie działalności gospodarczej był zobowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy od jej rozpoczęcia.
Informacji na temat jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej udzielają konsultanci Zielonej Linii pod numerem telefonu 19524.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (w szczególności art. 46).
Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 lipca 2017 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej.
Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 18 stycznia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy oraz przyznawania środków na podjęcie działalności gospodarczej.
Link do strony artykułu: https://czta.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/wlasna-firma-ze-wsparciem-z-urzedu-pracy